Pirties akmenys

Akmenų kiekis ir kokybė krosnelėms vaidina svarbų vaidmenį visoje pirtyje. Akmenų pasirinkimas priklauso nuo krosnelės ir jos naudojimo tipo. Akmenys turi būti kruopščiai atrenkami dėl savo patvarumo ir tvirtumo. Gerų akmenų savybės, didelis šiluminis našumas ir grynumas. Akmenys neturėtų sukelti dulkių arba sudaryti kenksmingų dujų.

Anksčiau dažniausiai naudojami krosneliai akmenys iš granito ar akmenų, rastų ežerų ar upių. Granitas uola, tačiau turi tendenciją trupėti santykinai žemos temperatūros 300 laipsnių. Šiluminė galia ežero akmenų yra gana maža, o šilumos laidumas yra prastas.Temperatūra pirtyje gali pasiekti pakankamai didelį laipsnį, bet akmenys atvėsti gana greitai. Ežero akmenys taip pat yra linkę trupėti. Verta naudoti gerai ištirtas ir pripažintas akmens rūšis.

Akmuo svarbiausias šilumą ir drėgmę pirtyje palaikantis elementas. Jo kiekis ir kokybė lemia garo, o kartu ir pirties kokybę. Akmens turi būti pakankamai daug, kad neatšaltų užpylus vandens, greitai įkaistų ir atiduotų šilumą, ko daugiau jos sukauptų ir aišku būtų teisingai sudėtas.

Ant dugno dedami patys didžiausi akmenys, o ant paviršiaus – mažesni. Kad akmenys geriau laikytųsi, statoma geležinė arba ketaus pertvara. Per kurį laiką akmenys suskilinėja. Todėl juos reikia keisti. Surinkti suskilusius akmenis ir pakeisti naujais. Taip pat surinkti ir smulkius atskilusius, kad neužkimštų šilumos kanalų. Akmenų keitimas priklauso nuo krosnies tipo. Tradicinėse krosnyse tai daryti reiktų ne rečiau nei kartą į pusę metų. Būna krosnių, kur akmenys tarnauja vienus ar dvejus metus.

Akmenys turėtų būti apvalūs ir vientisos formos, kad vienodai įkaistų ir turėtų vienodą šilumos atidavimą į visas puses.

Akmenų dydis neturėtų būti mažesni nei 10 cm skersmens (šiek tiek didesni nei žmogaus kumštis). Talpa akmenims suvirinama metalinių plokščių – jų storis turėtų būti 10-12 mm.

Akmuo garinės pirties krosnyje „gamina“ garą iš ant jo užpilto vandens. Tam akmuo turi būti įkaitęs (280–600 laipsnių).

Nuo akmens įkaitinimo būdo priklauso naudojamo akmens forma, dydis ir rūšis. Metalinės krosnelės įkaitina akmenis korpuso plokštumomis, todėl akmenys turi būti sudėti ne daugiau kaip dviem sluoksniais nuo kaitinamo paviršiaus. Jie gerai sušyla nuo metalo, sukaupia pakankamai šilumos garui.

© 2021 Domosta | All Rights Reserved